ירושה, צוואות, יפוי כח מתמשך

דיני משפחה ומעמד האישי (ובכלל זאת, דיני ירושה ותחומים נוספים) הם עולם ומלואו – עשיר, מגוון ודינמי מאד. זהו תחום שלא ניתן להמעיט מחשיבותו, ואשר "נוגע" בכולם – לעתים מתוך רצון ובחירה, ולעתים בניגוד לכך – מיום הלידה (ולפני כן…) ועד ליום הפטירה (ולאחר מכן…)

הדברים יכולים להיות פשוטים, יחסית, כשאין "תקלות"; אך הפסיקה הענפה, המשקפת לעתים מציאות "שעולה על כל דמיון", מוכיחה עד כמה חשוב להקפיד היטב על התוכן – ואף על הניסוח – בין אם מדובר בצוואה, בהסכם ממון, או בכל מסמך אחר.

במרוצת שנות עיסוקי בעריכת דין, עסקתי לא מעט גם בדיני ירושה, בעריכת צוואות, אפוטרופסות וכו'; כיום אני מתמקד ומשקיע רבות בהעמקת הידע בתחום, ובין היתר, בהיבטים הנוגעים לצוואות הדדיות (נושא ש"זוכה"  לא אחת להתיחסות חלקית ואף לא מדויקת), בזיקה בין החוקים הרלוונטים (למשל, בהקשר של יחסי ממון, ידועים בציבור, זוגות חד-מיניים, הורות וכיוצ"ב), ועוד.

בשנת 2018 הוסמכתי לערוך יפוי כח מתמשך, הנחיות מקדימות לאפוטרופוס ומסמך הבעת רצון, בהתאם לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות – מסמכים שאין חולק לגבי חשיבותם וחדשנותם. בנוסף, אני מעניק שרותי נוטריון, אשר בחלקם קשורים אף הם לתחום.

במקרים מסוימים אני מעניק יעוץ בלבד, לגבי הליכים קיימים או עתידיים, בעיקר בתחום דיני הירושה/צוואות ועניני אפוטרופסות – מבלי לייצג בפועל (לעתים מדובר בבעלי דין מיוצגים, שמעונינים בדעה מקצועית נוספת).

מלבד ה"אני מאמין" שלי (ראו לשונית "מי אני"), מנחים אותי כמה כללים, ובעיקר: (א) איני מקבל לטיפולי ענין כלשהו, אלא אם אני משוכנע כי אני בקיא בתחום, וכי ביכולתי להעניק ללקוח את השירות הטוב ביותר. מובן כי איני בקיא ב"כל" תחום (בוודאי לא ברמה הגבוהה ביותר) – ואם יהיה צורך – אשלים ידיעותי; (ב) כל לקוח ישמע את דעתי המקצועית כפי שהיא, ללא כחל וסרק – אפילו הוא מצפה (או מעונין) לשמוע ממני אחרת; (ג) לקוח לא יחתום על מסמך (כולל צוואה, יפוי כח מתמשך וכל מסמך אחר) או יאשרו, אלא אם אשתכנע כי הוא מבין את תוכנו ומסכים לו, וכי האמור במסמך משקף את רצונו (ורצונו שלו בלבד).

להלן דוגמאות לעיסוקַי בתחומים הללו.

צוואות

 צווי ירושה וקיום צוואה

דיני ירושה –
יעוץ מקיף ופעולות משפטיות

רישום ירושות

תיקון צוואה (לפני מתן צו) / תיקון צווים

ניהול עזבון

חלוקת עזבון (עם/בלי תשלום איזון חיצוני)

הסתלקויות

הקדשים/נאמנויות

יפוי כח מתמשך

הסכמי ממון, זוגיות,
שיתוף/הפרדת רכוש

הסכמי ממון

הסכמי חיים משותפים

ידועים בציבור

הסכמי הולדה / הורות

דילוג לתוכן